Рак жовчного міхура - злоякісне враження стінки жовчного міхура небезпечне у зв’язку із пізньою, у більшості випадків, діагностикою та складністю у проведені радикальної операції через особливості васкуляризації.
Рак жовчного міхура зустрічається в 0,5 -1 % хворих із хронічним холециститом та посідає п’яте місце серед злоякісних новотворів ШКТ.
Рак жовчного міхура часто поєднується з раком позапечінкових жовчних шляхів.
Метастазування раку жовчного міхура найчастіше відбувається в печінку, регіонарні лімфовузли, очеревину, сальник, яєчники, плевру.
Причини
Третина випадків раку жовчного міхура розвивається через переродження поліпу жовчного міхура, а дві треті - на фоні хронічного калькульозного холециститу.
Головна причина хвороби – зростання кількості канцерогенних речовин в продуктах харчування та їх концентрація, в результаті очисної функції печінки, у жовчі.
Прояви
На ранніх стадіях протікає безсимптомно, момент переродження хронічного холециститу або поліпу жовчного міхура у злоякісну пухлину виявити неможливо.
Переважно виявляється випадково під час УЗ діагностики та, як знахідка, після проведеної холецистектомії.
На пізніх стадіях (неоперабельних) виявлено у 80%:
- болі почуття дискомфорту та важкості у правому підребер’ї після їди
- періодичні тупі, ниючі болі у правому підребер’ї та епігастрії, які можуть віддавати у праве плече та лопатку
- здуття живота
- поноси
- гіркота та сухість у роті
- підвищення температури тіла до 37.5 – 38,0 С
- загальна слабість
- похудання
При перетисканні магістральних жовчних проток:
- пожовтіння та свербіж шкіри, темна сеча, кал білого кольору.
Діагностика
Захворювання встановлюють при наявності скарг та проводячи ультразвукове обстеження.
Для уточнення діагнозу – наявності метастазів та проростання у сусідні органи, проводять КТ або МРТ, лабораторні обстеження.
Лікування
У зв’язку з особливостями кровопостачання (венозна кров безпосередньо відтікає у печінку) у хворих відмічаються метастази в печінку на ранніх стадіях, коли первинна пухлина малого розміру не проростає в оточуючі тканини та не проявляється клінічно.
Радикальна операція – видалення печінки з трансплантацією від донора.
Холецистектомія, крайова резекція печінки, правобічна гемігепатектомія та інші операції – паліативне лікування, яке тимчасово полегшує стан хворого.
Прогноз і профілактикаа
Рання операція при виявленні поліпів та каменів жовчного міхура, профілактичні огляди.