Рак шлунка - це злоякісна епітеліальна пухлина, яка виростає із слизової оболонки шлунка і прогресуючи, може поширюватися на найближчі органи: стравохід, печінку, кишки та ін.
На сьогодні рак шлунка - друге серед найпоширеніших онкологічних захворювань (після раку легенів). Згідно із даними досліджень, проведених в 2008 році, щорічно від цього онкологічного захворювання на планеті вмирає до 800000 пацієнтів. При цьому дане захворювання має різну «популярність» в різних державах: 50% випадків діагностується у країнах Азії (Японія, Корея, і ін.) рідше - в Канаді і США, країнах Західної Європи, Середньої Азії та Закавказзя.
Етіологія
Трансформація нормальної клітини в ракову спостерігається, якщо в хромосомах клітини відбувається певна мутація (дефект). Встановити конкретну причину раку сучасна медицина, на жаль, поки не здатна. Однак нею описані основні фактори, які можуть сприяти розвитку раку шлунка:
- Особливості харчування
Дані численних досліджень доводять обумовленість виникнення раку шлунка такими особливостями щоденного меню, як його одноманітність, надлишок в раціоні солі, маринованих продуктів, гострої, смаженої та копченої їжі, а також тваринного масла
Фактором розвитку раку може також стати недостатнє споживання аскорбінової кислоти і вітаміну В12, наявність в продуктах канцерогенних речовин.
- Фактори навколишнього середовища
Так, вкрай важливий склад грунту в конкретній місцевості, тобто вміст у ній певних мікроелементів. Високий вміст в грунті солей магнію, підвищена концентрація селену, цинку, марганцю помітно знижують рівень захворюваності на рак шлунка; активне ж використання в сільському господарстві азотистих добрив, забруднення води нітратами, високий вміст в грунті міді, кобальту, молібдену, навпаки, підвищують рівень ризику.
- Наявність шкідливих звичок
В першу чергу це куріння і зловживання алкоголем, особливо горілкою.
- Інфекційний фактор
Дані досліджень підтвердили залежність між ризиком раку шлунка і інфікованістю бактерією гелікобактер пілорі (Helicobacter pylori), яка здатна вражати шлунок і дванадцятипалу кишку. Бактерія стає причиною гістологічних змін (атрофія слизової шлунка, кишкова метаплазія, дисплазію епітелію), що призводять до раку.
- Генетичний фактор
Науково доведено, що ризик захворіти на рак у того, в чиїй сім'ї вже зазначалося це захворювання, підвищений на 20%.
- Перенесені або наявні захворювання шлунка і операції на ньому
Так, причиною розвитку раку шлунка може стати виникнення після операційного втручання (резекції) дуоденогастрального рефлюксу, який спочатку провокує розвиток хронічного рефлюкс-гастриту, а потім і рак.
В цілому групу ризику становлять пацієнти з такими захворювання шлунка:
- виразкова хвороба,
- поліпи і неепітеліальні пухлини шлунка,
- хронічний атрофічний гастрит, що супроводжується кишковою метаплазією,
- хвороба Менетріє.
Такі пацієнти вимагають постійного і активного спостереження, проходження ФГДС та УЗД - 1 раз на рік, аналізу калу на приховану кров - 1 раз в півроку.
Стадії
Поряд з іншими онкологічними захворюваннями рак шлунка має свої стадії, або ступені раку шлунка. Так, безпосередньому виникненню і розвитку пухлини передує передракова стадія, яка може тривати від 10 до 20 років.
I стадія
I стадія характеризується появою на слизовій шлунка невеликого злоякісного утворення діаметром менше 2 см, яке поки не встигло поширитися глибше слизового шару або торкнулося тільки м'язового шару шлунка і найближчі лімфатичні вузли.
II стадія
II стадія - пухлина збільшується в розмірах, проростаючи в наступні шари стінки шлунка, поширюючись на його тканини вшир і на 3-6 найближчих лімфатичних вузлів. На цьому етапі злоякісне утворення вже може порушувати процес травлення, перегороджувати шлях їжі в кишечник, якщо пухлина виникла на межі з дванадцятипалої кишкою, або перешкоджатиме потраплянню їжі в шлунок - перебуваючи поблизу стравоходу.
III стадія
III стадія - пухлина проростає стінку шлунка, рак переходить на лімфатичні вузли (більше 7) та сусідні органи.
IV стадія
IV стадія - стадія метастазування: ракові клітини, що відокремилися від первісної пухлини і переносяться лімфою і кров'ю, поширюються по організму і утворюють нові пухлинні вузли - метастази. Вони вражають інші органи, порушуючи їх роботу, що в результаті призводить до смерті пацієнта.
Симптоми
Ознаки раку шлунка виникають вже на ранніх його стадіях, проте спочатку ці клінічні прояви не можна назвати специфічними. Вони багато в чому схожі з симптомами інших захворювань шлунка і кишкового тракту. Це може бути диспепсія - порушення в нормальній діяльності шлунка, утруднення і хворобливість травлення, помітне зниження апетиту і т.д.
Через певний час додаються інші симптоми - спостерігається синдром «малих ознак»:
- астенія - синдром хронічної втоми, тобто хворобливий стан, для якого характерні підвищена стомлюваність і загальна слабкість, різка зміна настрою, зниження самоконтролю і працездатності, порушення сну і т.д .;
- невмотивоване стійке порушення апетиту, що виявляється в відразі до певних продуктів: м'яса, риби і т.д .;
- помітна прогресуюча втрата ваги, викликана зниженням апетиту;
- анемія - зниження вмісту гемоглобіну в крові, що виявляється у вигляді блідості шкірних покривів, їх пастозність або набряклості;
- відчуття «шлункового дискомфорту» через зниження розтяжності шлунка: почуття його переповнення, відчуття раннього насичення навіть після прийняття невеликої кількості їжі;
- дисфагія - розлад акту ковтання, ускладненість переміщення їжі та рідини по стравоходу;
- порушення евакуації вмісту шлунка, що призводять до блювання;
- болі після прийому їжі в епігастральній ділянці (епігастрії) - ділянці, що перебуває під мечовидним відростком;
- нудота, печія, стійка відрижка спочатку повітрям, а потім - з неприємним тухлим запахом;
- збільшення живота в об'ємі, асцит, тобто накопичення рідини в черевній порожнині;
- субфебрильна температура тіла (до 38 °);
- чорний кал;
- кровотеча у вигляді блювоти "Кавова гуща" або безпосередньо кров'ю і ін.
В цілому клінічна картина при раку шлунка безпосередньо залежить від місця розташування пухлини. Так, про рак тіла шлунка і його дна сигналізують тупа, приглушена біль в епігастрії, погіршення загального самопочуття (слабкість, апатія, втрата ваги), втрата тургору (набряклість) шкіри, блідість шкірних покривів, різке зниження рівня гемоглобіну, кількості еритроцитів, наростання лейкоцитозу, підвищення ШОЕ, відкриття кровотечі.
У разі кардіального раку шлунка зростання пухлини викликає розвиток дисфагії, наростання слабкості, швидку втрату ваги. А рак пілоричного відділу чітко проявляється у вигляді відчуття тяжкості в епігастрії, відрижки з тухлим запахом, блювання їжею, нерідко спровокованої самим хворим, щоб досягти хоча б часткового полегшення, і що призводить до зневоднення, швидкого виснаження організму.
Діагностика
- УСГ
- КТ
- ФЕГДС
- Пункційна біопсія
- Діагностична лапароскопія
Лікування
- Хірургічний метод
В даний час основним і практично єдиним методом лікування раку є хірургічний. Операція: резекції шлунка і полягає у видаленні значної частини даного органу (до 80%), після чого відновлюється безперервність травного тракту. - Променева терапія
- Хіміотерапія