Львівський національний медичний університет імені Данила ГалицькогоWillis-Knighton Health System
Українська English ГоловнаМапа сайтуE-Mail
Пацієнту
Захворювання
Поліпи Пацієнту

Поліпи - це пухлиноподібні утвори, які являють собою кулясті або гіллясті розростання. Вони можуть бути множинними або одиночними. Розміри поліпів різні: іноді вони не більше зернятка пшениці, а в деяких випадках досягають величини курячого яйця. Поліпи з'являються навіть у дітей, підлітків, але частіше вони виявляються в осіб старше 40 років.

Розрізняють 2 різновиди поліпів:

  • аденоматозні
  • гіперпластичні.

Аденоматозні поліпи - це доброякісні пухлини, які утворилися із залозистого епітелію. Однак нешкідливим цей різновид поліпів назвати не можна, так як є ризик переродження в злоякісну пухлину.

Гіперпластичні поліпи не належать до доброякісних новоутворень. Вони з'являються при подовженні і деформації шлункових ямок, а також через збільшення структурних клітин на поверхні шлунка.

Етіологія

Загальновизнаної концепції, яка б пояснила причини поліпів в шлунку, немає. Основними факторами їх виникнення вважаються хронічний гастрит, неправильне харчування, опік слизової шлунка. Є думка, що до захворювання може призвести інфекція шлунка. Гіперпластичні поліпи з'являються через порушення в клітинному оновленні, яке проявляється в збільшенні тривалості життя клітин. В результаті цих процесів відбувається надмірне утворення клітин епітелію.

Симптоми

У багатьох випадках поліпоз ніяк не проявляється і протікає без виражених симптомів. Оскільки поліпи заважають нормальному процесу травлення і проходженню перевареної їжі через шлунок, то можуть спостерігатися застійні явища.

При прояві захворювання спостерігаються такі симптоми поліпів в шлунку:

  • болі в області живота, які можуть віддавати в зону попереку
  • відсутність апетиту;
  • нудота;
  • печія;
  • слинотеча;
  • нестабільний стілець.

Великі поліпи можуть викликати шлункову кровотечу, в цьому випадку калові маси або блювота містять кров. Гіллясті нарости іноді виходять в дванадцятипалу кишку і при затисканні викликають переймоподібні болі під грудною кліткою, що поширюються по всьому животу.

Діагностика

  • УСГ
  • ФЕГДС
  • Пункційна біопіся
  • КТ

Лікування

Якщо біопсія покаже, що новоутворення доброякісні, а самі поліпи невеликих розмірів, то лікування поліпів в шлунку може і не знадобитися - в цьому випадку доктор запропонує вичікувальну тактику - проведення фібрагастроскопіі в середньому 2 рази на рік. Такий контроль необхідний щоб оцінити динаміку збільшення поліпів, зміна їх поверхні (кровоточивість, поява нерівностей, поява нових розростань). Збільшення розмірів поліпів, зміна їх поверхні - ознака того, що вони перетворюються в злоякісні утворення. При погіршенні стану проводиться видалення поліпів в шлунку. Якщо поліпоз викликаний перебігом гастриту - необхідно в першу чергу лікувати гастрит.

При утвореннях невеликих і середніх розмірів призначається спеціальна операція, яка отримала назву ендоскопічна поліпектомія. У хворих із великими поліпами із широкою основою потрібно більш серйозне і складне хірургічне втручання. Після видалення поліпів пацієнтам рекомендують проходження регулярних обстежень, щоб виключити можливість появи утворень повторно.

Ендоскопія (за допомогою ФГДскопа) полягає в відсіканні поліпа шляхом накидання на його ніжку металевою петлі. Оскільки ця операція часто супроводжується рецидивами, то через 2 тижні варто провести обстеження, яке допоможе уточнити, чи дійсно стінки шлунка повністю очищені від утворень. У деяких випадках може знадобитися видалення залишків поліпу. Після хірургічного втручання слизова шлунка повністю заживає в період від 2 до 8 тижнів.

Після проведення операції пацієнтові призначається голодування протягом 1 дня. У наступні дні він повинен буде дотримуватися дієти: протипоказана гостра і смажена їжа, алкогольні напої.

Лікарю

Дивіться наш відео-канал на Youtube→