Ахалазія стравоходу – захворювання викликане порушенням іннервації стравоходу, при якому відбувається порушення функції нижнього стравохідного сфінктера, порушується прохід їжі по стравоході і, як наслідок, виникають рубцеві зміни та розширення стравоходу.
Етіологія
Ахалазія - поліетіологічне захворювання, яке може виникати на фоні генетичних, гормональних, нейрогенних, травматичних чи інфекційних провокуючих факторів.
Патогенез
В основі патогенезу лежить порушення нормального функціонування нейронів міжм`язового (Ауербахівського) сплетеня. У нормі їжа потрапивши у стравохід просувається до шлунка як під впливом гравітації, так і за допомогою перистальтичної хвилі, котра просуває їжу. Коли харчова грудка наближається до нижнього стравохідного сфінктера (НСС), він рефлекторно відкривається та пропускає їжу до шлунка. При ахалазії внаслідок порушення функціонування нервових клітин перистальтична хвиля недостатня чи може зупинятися, також відбувається порушення у функціонуванні НСС. Внаслідок цих порушень їжа проникає у шлунок лише за допомогою сили тяжіння.
Симптоми
- Дисфагія (порушення ковтання).
Найбільш частий та ранній симптом при ахалазії. Спочатку виникає при ковтанні сухої, твердої їжі, але при прогресуванні захворювання виникає і при рідкій їжі. - Відрижка, блювання.
При початкових стадіях зригування щойно спожитої їди, а при пізніх можливе зригування продуктів із попередніх трапез. - Печія, болі за грудниною.
Болі та печія виникають внаслідок надмірного перерозтягнення та подразнення стравоходу їдою. - Поступова втрата ваги пацієнтом.
Клінічні стадії
- У пацієнта кардіоспазм, їжа затримується у стравоході на нетривалий проміжок часу, та згодом потрапляє у шлунок.
- У пацієнта визначають стійкий кардіоспазм, розширення стравоходу в середній та нижній третині та компенсаторну гіпертрофію м’язів.
- При даній стадії відбуваються дегенеративні зміни в мязевому шарі дистальної частини стравоходу з перетворенням на рубцеву тканину. Кардіоспазм переходить на кардіостеноз. Більш виражене розширення стравоходу.
- На даній стадії відбувається значне розширення проксимальної частини стравоходу, об’єм може сягати 2 літри. Відбувається S-подібне викривлення стравоходу.
Діагностика
- Збір анамнестичних даних
- ФЕГДС
- Рентгенографія із контрастування
- КТ
Лікування
Консервативне:
- Медикаментозне ( міотропної спазмолітики, М-холінолітики, пролонговані блокатори кальцієвих каналів і пролонговані нітрати)
- Ендоскопічне введення ботулотоксину в НСС
- Балонна дилатація стриктури
Оперативне:
- Операція Геллера
- POEM