Кіста (кісти) печінки – це порожнинні утворення в печінці (або порожнин), які заповнені рідиною.
Кісти печінки спостерігаються в 5 – 6% населення. При цьому в жінок вони бувають в 3 – 5 разів частіше, і як правило вони виявляються в віці від 35 до 55 років.
Види кіст
За кількістю кісти бувають одиночні та множинні (полікістоз) кісти - 2 і більше кіст, які розміщуються в різних сегментах печінки.
За своїм походженням кісти бувають справжні та несправжні.
Справжні кісти – це ті, які утворились із жовчних ходів в процесі розвитку печінки, і стінка кісти вистелена епітеліальним шаром.
Несправжні кісти – це ті, які утворились в результаті травм, операцій, тощо. Стінкою кісти в даному випадку являється фіброзно-змінена тканина печінки.
Крім того, зустрічаються кісти, які розвиваються внаслідок враження паразитами, найчастіше це ехінококові кісти.
Симптоми
Специфічних проявів кісти печінки не мають. А тому скарги залежать переважно від ускладнень, які може спричинити кіста. Так, у випадках, коли кіст багато або коли кіста великих розмірів, пацієнт може відчувати біль в правому підребер’ї, епігастрії, біля пупка, інколи біль віддає в ліву руку, лопатку.
Ускладнення
Ускладнення кіст печінки:
- Розрив кісти печінки з витіканням вмісту кісти в черевну порожнину, внаслідок чого розвивається картина «гострого живота», важка інтоксикація, перитоніт, тощо.
- Кровотеча в порожнину кісти з наступним її розривом та відкритої профузною кровотечею в черевну порожнину, що безпосередньо загрожує життю людини: хворий відчуває різкий біль, після чого наступає різка слабкість, втрата свідомості, холодний піт.
У випадку нагноєння вмісту кісти, у хворого крім болі спостерігається висока температура тіла, озноби, загальна слабкість. В такій ситуації розвивається важка загальна інтоксикація організму, перитоніт, тощо.
- Розрив паразитарної кісти може призвести до проникнення паразитів у кровоносне русло та розповсюдження їх по організму, призводячи до більш важкого перебігу хвороби. Крім того, життєдіяльність та розмноження самих паразитів призводить до постійного росту кісти та зменшення тканини здорової печінки.
Діагностика
В переважній більшості випадків кісти печінки виявляють випадково під час УЗД, яке виконується з приводу діагностики інших захворювань.
При виникненні ускладнень, використовують комп’ютерну томографію, магнітно-резонансну томографію та інші діагностичні методики.
Лікування
Лікування кіст печінки залежить від їх розмірів, місця розташування та причини виникнення. Не паразитарні кісти, розмір яких не перевищує 4 см та які не стискають магістральні судини або протоки вимагають лише спостереження: УЗД дослідження один раз на рік.
В інших випадках хворим необхідне операційне лікування.
До основних операцій при кістах печінки відносяться:
- Вилущування кісти з її оболонкою
- Видалення враженої частини печінки
- Висічення стінки кісти
- Розкриття та дренування порожнини кісти з обробкою порожнини кісти антисептичними та склерозуючими розчинами (96% етиловий спирт, тощо)