Рак дванадцятипалої кишки як самостійне захворювання зустрічається досить рідко і становить 0,3-0,5% всіх випадків раку травної системи. Найчастіше зустрічаються вторинні новоутворення, коли пухлина іншого органу проростає в дванадцятипалу кишку. Хворіють на дане захворювання в рівній мірі, як чоловіки, так і жінки у віці 40-60 років.
Злоякісні новоутворення розвиваються з клітин епітелію, кишкових крипт (поглиблення слизової оболонки), залозистих клітин, іноді з поверхневого епітелію. Метастази при раку дванадцятипалої кишки виникають в області головки підшлункової залози, очеревини, діафрагми, легенів, регіонарних лімфатичних вузлах і воротах печінки.
Рак дванадцятипалої кишки за формою проростання може бути екзофітним (зростає в порожнину кишки) і ендофітний (проростає стінку органу). Аденокарцинома є переважаючою формою раку, рідше зустрічається перстневидно-клітинний і недиференційований рак.
Локалізація
Низхідний відділ кишки, навколососочкова область. 75% злоякісних новоутворень дванадцятипалої кишки виникають в цьому відділі.
Близько 15% випадків складає рак, який розташовується у цибулині дванадцятипалої кишки.
У 10% злоякісних новоутворень пухлина розташовується в нижній горизонтальній частині дванадцятипалої кишки.
Етіологія
- Дифузний сімейний поліпоз.
- Синдром Гарднера.
- Ювенільний поліпоз.
- Хвороба Крона.
- Глютенова ентеропатія.
- Харчування багате жирами тваринного походження.
- Жовчокам'яна хвороба.
- Куріння і вживання алкоголю.
Симптоми
Пухлина розвивається досить повільно, як правило, довгий час нічим себе не проявляє, і людина не пред'являє ніяких скарг. З ростом пухлини і її поширенням на стінку кишки, просвіт останньої звужується, утруднюється відтік жовчі в кишечник.
- Болі в правому підребер'ї. Вони можуть бути тупими і ниючі, а також постійними, і не пов'язані з прийомом їжі.
- Нудота, печія.
- Зниження або втрата апетиту.
- Поява жовтяниці.
- Слабкість, нездужання.
- Втрата маси тіла.
З ростом новоутворення можуть виникати запальні явища в підшлунковій залозі. Розвивається непрохідність дванадцятипалої кишки, больовий синдром стає більш вираженим і інтенсивним, віддає в спину. В епігастральній ділянці з'являється відчуття тяжкості. Після прийому їжі біль посилюється, з'являється блювота.
Діагностика
Основними методами діагностики раку дванадцятипалої кишки є:
- Опитування і огляд пацієнта.
- Рентгенологічне дослідження.
- Ендоскопічне дослідження з проведенням біопсії.
- Морфологічне дослідження пухлини.
- Ультразвукове дослідження.
- Комп'ютерна томографія і магнітно-резонансна томографія.
Лікування
Основним методом лікування раку дванадцятипалої кишки є оперативне лікування. Тип хірургічного втручання залежить від локалізації пухлини, стадії захворювання і загального стану пацієнта. Іноді проводиться лапароскопічна операція, а при великій поширеності пухлинного процесу здійснюють велике хірургічне втручання (гастропанкреатодуоденальной резекція), яка включає видалення вихідного відділу шлунка з прилеглим малим сальником, частиною великого сальника, дванадцятипалої кишки, головки підшлункової залози і жовчного міхура.
Крім того, в лікуванні раку дванадцятипалої кишки застосовують хіміотерапію та променеву терапію.